Co to jest hydraulika siłowa i jak jest wykorzystywana?

Istnieje pewna dziedzina technologii, bez której w obecnych czasach większość maszyn, dostępnych w różnego rodzaju gałęziach przemysłu, nie działałoby. Mowa tutaj o hydraulice siłowej, która jest motorem napędowym dla wielu urządzeń, bowiem dostarcza im energii niezbędnej do wykonywania zadań. Na system składają się poszczególne i połączone ze sobą części, które tworzą układ zamknięty. W jaki sposób to wszystko działa? Przeczytaj i przekonaj się sam!

Czym jest hydraulika siłowa?

Wspomniana wcześniej technologia, jaką jest hydraulika siłowa, ułatwia pracę wielu urządzeń, stosowanych głównie w przemyśle, a także branży budowniczej. Działanie całego układu opiera się na przepływie cieczy pod dużym ciśnieniem. Ciśnienie to jest wymuszane przez urządzenia, dzięki czemu można je w pełni kontrolować. Ruch cieczy odbywa się za pomocą pompy, w efekcie czego wytwarzana jest energia, którą przejmuje siłownik. Jego zadaniem jest wprawienie maszyny w ruch. Możliwe jest to dzięki zamianie energii cieczy na ruch prostoliniowy lub obrotowy.

Niewątpliwie największą zaletą hydrauliki siłowej, jest jej wydajność, bowiem urządzenia działające przy jej pomocy, pracują o wiele szybciej. Ponadto zaletą układów jest wytrzymałość na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Warto też zaznaczyć, iż tego typu urządzenia są precyzyjne w działaniu.

Z jakich elementów składa się hydraulika siłowa?

Niemal każda struktura, która składa się na budowę hydrauliki siłowej jest ważna. Wydajne działanie całego systemu zapewniają odpowiednio dobrane i sprawne komponenty. Zasadnicze znaczenie mają zatem siłowniki, przewody, pompy, rozdzielacze, zawory, a także akumulatory, w których magazynowana jest ciecz robocza pod wysokim ciśnieniem. Innym ważnym elementem są węże, a także filtry oczyszczające. Warto wspomnieć także o silnikach hydraulicznych, czyli hydromotorach, których działanie jest proste, a zarazem odwrotne do zadań, wykonywanych przez pompę.

Zastosowanie hydrauliki siłowej

Układy są bardzo komfortowe, a cała hydraulika siłowa charakteryzuje się dużą wydajnością. Te i inne cechy sprawiły, że technologia ta jest powszechnie wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu, między innymi w górnictwie, rolnictwie oraz budownictwie. System ten stosuje się także w motoryzacji jako układ kierowniczy w pojazdach czy w lotnictwie, gdzie odpowiada on za wysuwanie się podwozia. W przypadku hydrostatów, czyli hydrostatycznych układach jazdy, znajdują one zastosowanie w napędach hydraulicznych jazdy maszyn rolniczych.

5/5 - (1 vote)