Rodzaje pomp hydraulicznych – jakie pompy są stosowane najczęściej?

Pompy hydrauliczne są wykorzystywane w wielu zastosowaniach przemysłowych i komercyjnych. Służą one do przemieszczania oleju i innych płynów przez system. Pompa przekształca energię mechaniczną silnika w ciśnienie hydrauliczne, które może być wykorzystane do zasilania siłowników hydraulicznych lub obsługi zaworów.

Bez pomp hydraulicznych wiele maszyn nie byłoby w stanie pracować. Z tego powodu ważne jest, aby firmy, których praca zależy od sprawnego działania maszyn, dbały o regularną konserwację – jeśli nie chcą, aby ich sprzęt zepsuł się przedwcześnie.

Wszystkie pompy hydrauliczne mają nieco inną żywotność, ale powinny być regularnie konserwowane, aby chronić pracowników przed niebezpieczeństwem, nagłą awarią i utratą pieniędzy na nieprzewidziane naprawy maszyn.

Istnieją cztery główne rodzaje pomp hydraulicznych – rodzaje pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne występują w czterech głównych typach. Każdy typ ma swoje charakterystyczne cechy i nieco inne przeznaczenie, co pozwala wybrać taką pompę, która najlepiej pasuje do danego zastosowania – w zależności od tego, czy jest to pompa przemysłowa, czy konsumencka.

Jeśli nie jesteś pewien, jakiego typu pompy hydraulicznej użyć do konkretnego zastosowania, zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie udzielimy sugestii w oparciu o nasze doświadczenie i wiedzę na temat sprzętu.

  • Pompa hydrauliczna wielotłoczkowa – niezwykła wydajność

Wielotłokowa pompa hydrauliczna zawiera w swoim korpusie kilka – a nawet kilkanaście – pomp tłokowych. Ten typ pompy jest niezwykle wydajny i wymaga niewielkiej konserwacji. Dzięki temu są one wykorzystywane w krytycznych zastosowaniach w przemyśle lotniczym i medycznym.

Ze względu na odporność na wahania ciśnienia, wielotłokowe pompy hydrauliczne są uważane za najbardziej niezawodne. Pompy te są podzielone na dwie główne klasy: osiowo-tłokowe i promieniowo-tłokowe układy hydrauliczne.

  • Pompa hydrauliczna łopatkowa – cicha praca

Hydrauliczne pompy łopatkowe składają się z trzech głównych części: korpusu, wirnika i łopatki. Hydrauliczna pompa łopatkowa jest pompą wyporową. Działanie wirnika, zawierającego płaskie łopatki, które podczas wirowania wypierają ciecz, umożliwia bardzo precyzyjne sterowanie i kierowanie przepływem.

Hydrauliczne pompy łopatkowe są wykorzystywane w takich zastosowaniach, jak windy, prasy i systemy samosmarujące. Mogą pompować płyny o wysokiej lepkości z niewielką ilością zanieczyszczeń przy zachowaniu cichej pracy.

  • Pompa hydrauliczna śrubowa – prostota konstrukcji

Choć są mniej wydajne niż pompy zębate, hydrauliczne pompy śrubowe mają prostą konstrukcję i mogą osiągać wysokie ciśnienia. Ponadto hydrauliczna pompa śrubowa może pochwalić się wieloma pożądanymi cechami: sprawnością, cichą pracą i pulsacją (lub jej brakiem), dwukierunkowością i możliwością samozasysania.

Pompy śrubowe mają maksymalne ciśnienie znamionowe 310 bar. Ten typ pompy hydraulicznej jest szeroko stosowany w układach chłodzenia przy obróbce skrawaniem i przeładunku paliw, a także w innych zastosowaniach, takich jak transport wody pitnej.

  • Pompa hydrauliczna zębata – jedna z najczęściej stosowanych pomp

Pompa zębata jest pompą wyporową używaną do przemieszczania cieczy przy minimalnych stratach wynikających z tarcia. Pompa hydrauliczna zębata (najczęściej sprzedawany typ) działa poprzez wywołanie ciśnienia cieczy przeciwko zębom kół zębatych w celu przepchnięcia cieczy przez rury lub węże.

Pompa ta jest łatwa w utrzymaniu i ma nieskomplikowaną konstrukcję: wykorzystuje dwa koła zębate o różnej liczbie zębów do przemieszczania cieczy z jednego miejsca w drugie.

Para kół zębatych znajduje się naprzeciwko siebie w obudowie, obracając się powoduje ruch przymocowanego do nich pręta. Ruch ten powoduje wypychanie płynu z obudowy.

Chociaż mają zwykle są droższe niż inne rodzaje pomp, zwłaszcza gdy są dostosowane do konkretnych zastosowań, istnieje szereg zalet, które sprawiają, że są warte swojej ceny. Pompy zębate są bardziej trwałe niż inne rodzaje pomp i mogą być stosowane przy wysokich ciśnieniach.

Pompy hydrauliczne zębate dzielą się na pompy o zazębieniu zewnętrznym oraz wewnętrznym:

  • pompa hydrauliczna zębata o zazębieniu wewnętrznym – pompy z wewnętrznymi kołami zębatymi są nieco mniejsze od pomp z zewnętrznymi kołami zębatymi i pracują w sposób ciągły;
  • pompy hydrauliczne zębate o zazębieniu zewnętrznym – łącząc kompaktową strukturę i wysoką wydajność, ten typ pomp zębatych stanowi rozwiązanie dla wielu zastosowań związanych z transferem płynów. Dobrze sprawdza się w przypadku lepkich płynów.

Regeneracja pomp hydraulicznych – istotna usługa zwiększająca żywotność pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne są wykorzystywane w wielu branżach, w tym w górnictwie, budownictwie i rolnictwie. Są one również kluczowe dla przemysłu naftowego i gazowego; zasilają różne rodzaje sprzętu – takiego jak koparki lub wózki widłowe. Pozwalają pracownikom na sprawne przemieszczanie masywnych przedmiotów.

Z czasem pompy mogą ulec uszkodzeniu lub zużyciu z powodu wzmożonej eksploatacji – a regeneracja to proces ich naprawy, dzięki któremu znów mogą działać jak nowe.

Gdy pompa hydrauliczna zaczyna przeciekać lub ulega awarii, ważne jest, aby jak najszybciej naprawić uszkodzenie. Pompa hydrauliczna jest kluczowym elementem układu hydraulicznego. Dostarcza ona płyn pod ciśnieniem do innych elementów układu, takich jak cylindry lub zawory. Jeśli pompa hydrauliczna ulegnie awarii, może spowodować uszkodzenie innych części, które polegają na niej pod względem mocy.

Pompa hydrauliczna powinna być regenerowana przez wykwalifikowanego specjalistę. Każda amatorska próba może doprowadzić do poważnych obrażeń.

Nasz serwis zapewnia szybki sposób weryfikacji, naprawy lub testowania pomp na stacji hydraulicznej – wszystko w ciągu 48 godzin! Hydro-Dyna daje wszystkie korzyści wynikające z rozszerzonej ochrony na naprawy, dając nawet 12 miesięcy gwarancji. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

4.7/5 - (16 votes)