hydro-dyna 40 lat na rynku
ikona mapy

Nasz adres:
Przedmoście 4
55 - 300 Środa Śląska

ikona email

Napisz do nas
biuro@hydro-dyna.pl

Awaria pompy hydraulicznej – objawy
Nasz adres:
ikona mapy

Przedmoście 4
55 - 300 Środa Śląska

Napisz do nas

Awaria pompy hydraulicznej – objawy

Jeśli pompa hydrauliczna nie jest odpowiednio konserwowana, ulegnie awarii szybciej niż ta, która jest regularnie serwisowana. Jeżeli pompa hydrauliczna się zepsuje, objawy będą różne, w zależności od przyczyny awarii. Istnieją jednak pewne wspólne symptomy, na które należy zwrócić uwagę.

Wiedza o tym, jakie objawy daje wadliwa pompa hydrauliczna, pomoże właścicielowi rozpoznać problem i naprawić go, zanim pojawią się większe komplikacje.

Czym jest pompa hydrauliczna – pompa hydrauliczna jako podstawowy element układu hydraulicznego

Pompa hydrauliczna to urządzenie, które wykorzystuje energię mechaniczną do wytworzenia siły hydraulicznej. Ten rodzaj pompy stosowany jest w różnego rodzaju urządzeniach, w tym w maszynach ciężkich.

Pompy hydrauliczne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, m.in. w budownictwie, górnictwie i produkcji. Wykorzystywane są również w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie odpowiadają za działanie wielu elementów pojazdów. Do najpopularniejszych rodzajów pomp hydraulicznych należą pompy tłoczkowe, zębate, pompy łopatkowe, pompy krzywkowe i pompy membranowe. Każdy rodzaj pompy ma swoje zalety i wady.

Objawy awarii pompy hydraulicznej – jakie są oznaki, że z pompą jest coś nie tak?

Awaria pompy hydraulicznej może być trudna do zdiagnozowania, zwłaszcza jeśli układ hydrauliczny znajduje się w niedostępnym miejscu. Jednak niektóre powszechne objawy mogą wskazywać na awarię pompy hydraulicznej lub innego komponentu.

  • Maszyna przestaje działać – czyżby winna była pompa?

Pierwszą, i najbardziej oczywistą, oznaką problemu jest brak działania pojazdu zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli pompa ulegnie całkowitej awarii, wówczas nie będzie w stanie zapewnić żadnej mocy ani ruchu komponentom, które są obsługiwane przez układ hydrauliczny. Może to doprowadzić do utraty mocy silnika, co może być szczególnie niebezpieczne, jeśli pojazd porusza się z dużą prędkością.

  • Ilość płynu w układzie hydraulicznym jest niska lub spada

Jednym z najczęstszych objawów awarii pompy hydraulicznej jest niski poziom w zbiorniku płynu w układzie. Jeśli zauważymy, że ciągnik lub wózek widłowy z czasem wydaje się tracić ciśnienie, może to oznaczać, że nadszedł czas na nową pompę hydrauliczną.

  • Zanieczyszczenia w płynie hydraulicznym

Jeśli płyn jest odbarwiony lub ma dziwny zapach, może to oznaczać, że w układzie hydraulicznym znajdują się zanieczyszczenia i że jest on nieszczelny.

Winna może być również wadliwa uszczelka. Gdy w układzie hydraulicznym występuje nieszczelność, powoduje ona powolne wyciekanie płynu i zmniejszenie ciśnienia w układzie. Jeśli zauważymy, że musimy uzupełniać pompę częściej niż zwykle, może to być wskaźnik wycieku.

  • Dziwne dźwięki dochodzące z pompy hydraulicznej – hałasująca pompa

Jeśli pompa hydrauliczna hałasuje, możemy mieć problem. Jeżeli pompa wydaje głośne dźwięki, zwłaszcza podczas pracy, jest ryzyko, że wkrótce się zepsuje.

Jedną z najczęstszych przyczyn tego problemu jest wyciek przez jedną z uszczelek wewnątrz pompy. Może to być spowodowane nadmierną eksploatacją lub po prostu starością. Gdy na te uszczelki działa ciśnienie, zużywają się one i tracą swoją elastyczność. To powoduje wycieki.

Inną przyczyną hałaśliwej pompy hydraulicznej może być coś tak prostego, jak brud i zanieczyszczenia, które utkwiły między ruchomymi częściami wewnątrz pompy. Jeśli coś utknęło między częściami, to te części nie będą się poruszać swobodnie. Może to powodować tarcie, które prowadzi do ciepła i ostatecznie zużycia każdej części zaangażowanej w proces (ocierające się o siebie tłoki).

  • Widoczny wyciek z pompy hydraulicznej – z pompy cieknie olej lub inne płyny

Najczęstszą przyczyną widocznych wycieków z pomp hydraulicznych jest nieszczelność węży łączących się z pompą. Jeśli występuje widoczny wyciek, należy sprawdzić, czy węże są prawidłowo podłączone i nie są zagięte. Należy również sprawdzić, czy nie ma żadnych oznak uszkodzenia węży, takich jak przecięcia lub rozdarcia.

Jeśli nie ma widocznego wycieku i nie ma oczywistych uszkodzeń węży, to możemy mieć problem z pompą hydrauliczną. W celu ustalenia, czy tak jest, trzeba będzie usunąć zbiornik hydrauliczny i sprawdzić pompę hydrauliczną pod kątem wszelkich oznak wycieku oleju z jej łożysk lub uszczelek. Jeśli okaże się, że uszczelki olejowe zawiodły i spowodowały wyciek oleju, to trzeba będzie je wymienić, aby maszyna znów działała prawidłowo.

Przegrzanie pompy hydraulicznej – bardzo częsta przyczyna awarii pomp hydraulicznych

Przegrzanie jest ważnym czynnikiem w życiu pomp hydraulicznych. Jeśli pompa hydrauliczna jest przegrzana, może to spowodować poważne uszkodzenie pompy, a nawet pożar. Dlatego musimy zwrócić uwagę na środki zapobiegawcze przed przegrzaniem podczas pracy.

Awaria pompy hydraulicznej – czy serwis pomoże?

Awaria pompy hydraulicznej to częsty problem wszystkich właścicieli maszyn. Może być spowodowana wieloma czynnikami, w tym przegrzaniem, zużyciem i zanieczyszczeniem. Kiedy to nastąpi, zauważymy spadek szybkości reakcji podczas używania hamulców lub pedału gazu, a także inne problemy, które mogą wpłynąć na ogólną wydajność maszyny.

Jeśli doświadczymy któregoś z tych objawów, ważne jest, aby jak najszybciej oddać sprzęt do sprawdzenia przez mechanika. Dobra wiadomość jest taka, że większość awarii pomp hydraulicznych można naprawić bez konieczności wymiany całej części.

Jeśli szukasz niezawodnego serwisu w pobliżu, który może zapewnić wysokiej jakości naprawy w przystępnych cenach, to nie szukaj dalej niż Hydro-Dyna! Oferujemy najwyższej jakości części w bezkonkurencyjnych cenach, abyś mógł spokojnie wrócić do pracy.

Regularna konserwacja jest ważna, aby utrzymać sprawność sprzętu i uniknąć drogich rachunków za naprawy w przyszłości. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów z pompą hydrauliczną, niezależnie od tego, jak niewielkie mogą się one wydawać na początku, najlepiej od razu skontaktować się z nami. Nasza firma specjalizuje się w weryfikacji i naprawie hydrauliki siłowej – i możemy to zrobić w ciągu 48 godzin!

Dodatkowo oferujemy 12-miesięczną gwarancję na naprawę pomp hydraulicznych – rzadkość w Polsce!

Regenerujemy i naprawiamy pompy hydrauliczne według najsurowszych standardów. Dopiero po przejściu tych testów przekazujemy naprawione pompy w ręce klientów. Jesteśmy dumni z wykonywania doskonałej pracy w uczciwych cenach i oferujemy indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta.

Aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach naprawy pomp hydraulicznych, skontaktuj się z nami już dziś!