hydro-dyna 40 lat na rynku
ikona mapy

Nasz adres:
Przedmoście 4
55 - 300 Środa Śląska

ikona email

Napisz do nas
biuro@hydro-dyna.pl

Czym jest pompa hydrauliczna i jak przebiega jej regeneracja?
Nasz adres:
ikona mapy

Przedmoście 4
55 - 300 Środa Śląska

Napisz do nas

Czym jest pompa hydrauliczna i jak przebiega jej regeneracja?

Koparki, ładowarki, a także wiele innych maszyn budowlanych charakteryzują się skomplikowaną budową, jednak to te najmniejsze elementy często odgrywają kluczową rolę. Często może to decydować o sprawności całego mechanizmu. We wspomnianych urządzeniach kluczową rolę odgrywa także pompa hydrauliczna, której zadaniem jest zamiana energii mechanicznej na energię ciśnienia cieczy. Spadek ciśnienia lub wyciek oleju to ewidentny sygnał do kontaktu z fachowcem.

Czym jest pompa hydrauliczna?

Jednym z podstawowych elementów układu hydraulicznego jest pompa. Jej obecność jest niemal niezbędna do prawidłowego funkcjonowania napędu, który powinien być zasilany odpowiednią ilością oleju pod wysokim ciśnieniem. Ciecz dostarczana jest do odbiornika, którym może być silnik w układzie zamkniętym lub inne odbiorniki w układzie otwartym. Proces ten przeprowadzany jest za pośrednictwem rozdzielacza. Istnieją cztery główne rodzaje pomp hydraulicznych, między innymi tłoczkowe, łopatkowe, zębate i śrubowe. Nasza firma specjalizuje się w serwisowaniu pierwszych trzech wymienionych typów.

Specyfika i zastosowanie pomp hydraulicznych

Wspomniane wyżej urządzenia mają różną budowę ze względu na rodzaj zastosowania w układzie. Za ich pomocą tłoczy się tylko i wyłącznie olej hydrauliczny. Pompa wykorzystywana jest między innymi w maszynach rolniczych, budowlanych i transportowych, dlatego by cieszyć się i korzystać jak najdłużej z takich sprzętów, należy o nie dbać zgodnie z zaleceniami producenta. Zdarzają się bowiem liczne awarie.

Najczęstsze awarie pomp hydraulicznych

Jako urządzenie mechaniczne, złożone z elementów i połączeń wypełnionych płynem hydraulicznym, pompa pracuje często przez wiele godzin nieustannie. Typowe awarie, jakie dotykają pompy hydrauliczne, związane są z zawartym w nich olejem, który często ulega zanieczyszczeniu, wycieka lub dochodzi do niewłaściwej regulacji ciśnienia. Często spotykanym problemem jest także kawitacja.

Regeneracja pomp hydraulicznych

Niemal wszystkie urządzenia wraz z upływem czasu i w konsekwencji trwałej eksploatacji ulegają zużyciu. Specjalizujemy się w przeprowadzaniu regeneracji pomp hydraulicznych. Pozwala to znacznie wydłużyć żywotność urządzenia, a także umożliwia przywrócenie wysokich parametrów użytkowania.

Zabieg regeneracji powinien być jednak poprzedzony dokładną diagnostyką, podczas której badany jest stan poszczególnych elementów pompy hydraulicznej. Dysponujemy warsztatem, który posiada przystosowane zaplecze do naprawy modeli tłoczkowych, łopatkowych i zębatych. Stosujemy części oryginalne, jak i wysokiej jakości zamienniki.